Hoši od Bobří řeky

Ilustrátor: Miroslav Disman

Vydala Olympia Praha, 1987 jako svou 2 330 publikaci

Hlavní postavy: Vilík, Jirka, Rikitan

Chlapci Vilík a Jirka se cestou ze školy poprali s chlapci z Nové čtvrti. Po rvvačce oslovil Jirku a Vilíka mladý muž - Rikitan. Spolu založili bratrstvo, každý dostal svou přezdívku - Grizli, Pirát, Šťoura,Tichošlápek...

Měli jednotné oblečení - modrý baret, šedá košile,krátké kalhoty, šedé ponožky.

Jedny prázdniny strávili u řeky, kterou pojmenovali Bobří řeka.

Lovili 13 bobříků - plnili různé úkoly.

Rikitan navrhl, že komu se to povede jako prvnímu, bude mít přezdívku Roy.

Postavili si tábor a začali lovit bobříky.

Např. museli tři dny a tři noci být úplně potichu. Kdo promluvil musel začít znova.

Museli znát všechny květiny a chlapec s přezdívkou kytičkář je vodil po louce a učil je znát rostliny.

Rikitan psal ve svém stanu dopisy pod přezdívkou "Zelená příšera",aby chlapci museli čelit strachu, všímat si věcí kolem sebe, a shromažďovat důkazy.

Chlapec pod přezdívkou Stopař shromáždil důkazy, že "Zelená příšera" je sám Rikitan.

Posledním táborákem se všichni loučí s Bobří řekou a děkují Rikitanovi za to, že se vracejí domů a do školy silnější, pracovitější a slušnější než byli dříve.