7. 5. 2010

KNIHOVNA

Knihy nejsou jenom papyrus, pergamen a papír potištěný písmeny a pomalovaný obrázky, ale jsou to také předměty, které zabírají místo.

Knihy je nutno někde ukládat.

Soukromník, který má několik desítek knih, si je dá na poličky nebo do skříňky.

Ale už od starověku existovaly obrovské sbírky obsahující několik desítek tisíc svazků; v současnosti existují soubory knih o více než deseti milionech svazků.

Taková sbírka musí být uložena ve zvláštní budově - knihovně.

Knihovna je tedy především skladiště knih. Ale jako je kniha zvláštní předmět, tak také knihovna je zvláštní skladiště.

V knihovně se knihy ukládají na regálech, na knižních policích. Jeden svazek vedle druhého, ale přece jen jinak. Protože knihy jsou předměty, ale to , kvůli čemu je potřebujeme skladovat a potom používat, není jejich vnější tvar.

Skutečné rozdíly mezi knihami nejsou vidět navenek.

V tom je zvláštnost knih a také značná obtížnost knihovnické práce.

Trvalo stovky let, než vznikla knihovna taková, jakou známe dnes.

Ve starověku zakládali knihovny králové, kteří v nich shromažďovali poklady tehdejších znalostí a chránili knihy, které byly často v jediném exempláři, před zničením.